1516/​572

Dansk møbeldesign

To-personers sofa samt lænestol opsat på stel af eg med armlæn af teak. Sider, sæde og svævende buet ryg betrukket med lyst uld. 1950'erne. Sofa L. 123. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med overfladeridser og vandmærker, armlæn med enkelte overflade ridser. Betræk med pletter. Let løse samlinger.

Moderne kunst og design, 14. april 2015

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK