Russisk flintpistol med skæfte af masurbirk og fine cisselerede lueforgyldte beslag, krum nærmest hussarisk kolbe med fornem kolbekappe i form af løvehoved med kort manke, lille ciseleret tomskildt med skrue for aftrækkerbøjlen, lille let rundet fornemt stålskåret låd dekoreret med blomst og bladværk, sideblik i plade med samme fint udførte dekoration, aftrækkerbøjle der ender i en “vase” med samme dekoration, ca. 11,5 cm. lang damaceret pibe i kaliber ca. 12 mm. Ca. 1800. L. 22.
Proveniens: Erhvervet 1922–1931 i Skt. Petersborg af Richard Zeiner-Henriksen.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017