1306/1613
Dansk barok bæger af sølv, nålepunslet og graveret med blomstercartouche, navnetræk og årstal 1803 og 1855. Utydeligt stemplet. Mester antageligt Just Høegh, borgerskab Kolding 1794. Vægt ca. 75 gr. H. 8,5.
Mindre buler, ridser og mærker. Fodrand let trykket.
Varia, 7. februar 2013
Vurdering
Hammerslag