2016/​542

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

Fritstående bestikskab/ kabinet af teak med stel af kobberbelagt stål, front med fem små rum og større rum. Antageligt udført hos Asmussen & Weber, ca. 1958. H. 72. B. 85. D. 44,5.

Udført i få eksemplarer til restauranten på SAS Royal Hotel, ca. 1958.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Stødmærker. Anløbet stel.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag