2016/542
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Fritstående bestikskab/ kabinet af teak med stel af kobberbelagt stål, front med fem små rum og større rum. Antageligt udført hos Asmussen & Weber, ca. 1958. H. 72. B. 85. D. 44,5.
Udført i få eksemplarer til restauranten på SAS Royal Hotel, ca. 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader. Stødmærker. Anløbet stel.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag