Dirk Antoon Teupken Jr. (f. Amsterdam 1828, d. sst. 1859)
Den engelske brig “Friends” af Sunderland. Sign. door D. A. Teüpken te Amsterdam 1846. Pen og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 46,5×68.
Papiret er lidt gulnet. Mindre afskalninger og misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018