2411/​197

Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)

Et interiør med salonophængning. Sign. E. Wegener 1912. Olie på lærred. 50×65.

Kunstneren Lili Elbe blev født som dreng under navnet Einar Wegener og var én af de første transkønnede kvinder, der fik foretaget en kønskifteoperation. Elbe blev uddannet på Kunstakademiet i København i 1902–04, her mødte hun tegneren og maleren Gerda Wegener (født Gottlieb) (1886–1940), som hun blev gift med i 1904. Parret flyttede i 1912 permanent til Paris, hvor de blev en del af det frigjorte internationale kunstnermiljø. Som ung malede Elbe motiver fra fødebyen Vejle, mens hun senere i livet især beskæftigede sig med landskaber fra de franske provinser, som f.eks. nærværende værk, der skildrer et parti fra Frankrigs længste flod, Loire.

Gerda Wegener brugte ofte Lili Elbe som model for sine kvindeportrætter i sine værker, og Elbe malede ofte baggrunde og staffage til Wegeners malerier. Elbes engagement i hustruens karriere betød dog en nedtoning af hendes egen kunstneriske virksomhed. I 1930 begyndte Elbe sine kønsskifteoperationer i Berlin og Dresden, og det lykkedes hende at blive officielt anerkendt som kvinde med nyt navn og pas, og ægteskabet med Gerda Wegener blev erklæret ugyldigt. Lili Elbe døde i 1931 af komplikationer i forbindelse med én af hendes operationer.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2125, 2021 nr. 79.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Mindre krakeleringer og retoucheringer. Én større reparation/lap på bagsiden i højre side. Lærred bør strammes op. Områder med forrensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

12 bud

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
(Autobud) 12.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK