Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
Springvand fra Villa d'Estes have. Sign. J. la Cour Villa d'Este 11/08 08. Olie på lærred. 45×37.
Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours malerier nr. 866.
Proveniens: Janus la Cours dødsbo auktion 1909 del I, nr. 21.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 26. november 2019