1812/​1640

Et par koreanske fade, dekorerede med skrifttegn og bort, gong gong og skrifttegn af patineret bronze. 20. årh.s midte. Diam. 36 og 30. Skrifttegn H. 23. B. 21. (4)

Proveniens: Købt af nuværende ejers familie i Korea i 1950'erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 22. marts 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag