2131/​742

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Cigaren”. Lænestol af eg. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket. Model GE 240. Designet 1954. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.

Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.

Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Epedahynder med senere betræk.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 kr

Hammerslag

9.000 kr

9.000 kr
8.500 kr
(Autobud) 8.000 kr
8.000 kr
7.500 kr
7.000 kr
6.500 kr
6.000 kr