2131/742
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. Lænestol af eg. Løse epeda hynder i sæde og ryg betrukket. Model GE 240. Designet 1954. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Epedahynder med senere betræk.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag