Aage Gitz-Johansen (f. Odense 1897, d. Christiansø 1977)
“Unge søfugle”. Sign. monogram og betitlet. Oliekridt og tusch. Bladstørrelse 44×32. Uindrammet.
Proveniens: Nedarvet i kunstnerens famile.
Papiret er gulnet. Små håndteringsmærker. Lille fold øverst i papiret.
Moderne kunst og design, 3. september 2024