Lommeur af 18 kt. guld med guillocheret mønster, sølvfarvet skive med guillocheret dekoration, sorte emalje romertal og små sekunder, mærket “Breguet”, støvkapsel af forgyldt metal graveret Echappement a cylindre, Roue Trempee, Quatre trous Garnis. Bagkasse stemplet 5508, 113 samt utydeligt mestermærke F (eller E) I. 19. årh.s begyndelse. Vægt i alt 60 g. Kassediam. 49 mm.
Proveniens: Dansk privat samling.
Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Bagkasse indvendig punslet med initialerne CD. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020