2147/516
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. To pers. sofa med stel af patineret eg. Hynder i sæde og ryg betrukket med grå uld. Model GE 240. Formgivet 1954. Udført hos Getama. H. 73. L. 122. D. 77.
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6, 1954, s. 9.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 23. november 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
29 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||