912/​178

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

“Udkanten af en skov”. Antagelig malt i Dyrehaven i maj 1844. Usigneret. Olie på malepap monteret på træ. 33×48.

Sigurd Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 1921, nr. 151. Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier, 2008, nr. 180, afb. s. 82.

Udstillet: Kunstforeningen, “Dankvart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 62.

Litteratur: Leo Swane, “Dankvart Dreyer. 1816–1852”, 1921, afb. s. 96. Kirstine og Hjalmar Bruhn, “Malerier, Tegninger, Kunstindustri, I-III”, 1934–1954. Afb. bd. I.

Proveniens: Kunstnerens bror, sognepræst Jørgen Gantzel Blicher Dreyer, Ørsted; Dennes søn etatsråd Jørgen Christian Dreyer, Odense; dennes søn Morten Christian Hempel Dreyer, Odense (1912, 1921). Auktion efter denne, Odense 1934 nr. 259; her købt af Hjalmar Bruhn.

NB! Beskrivelse rettet til 'Olie på malepap monteret på træ'.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK