899/​1018

Rusland, 16. årh.

En tidlig og usædvanlig stor Gudsmoder ikonostase “Tikhvinskaya” ikon. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. Rusland, 16. årh. 113×72 cm.

Ikonografien omkring Tikhvins Jomfru Maria, der beskyttede byen af samme navn, har en lang historie. Den udviklede sig i Rusland i det 15. århundrede, som en variant af den mere formelle “Smolenske” Jomfru Maria. Dennee ikon er en kopi af et af de mest berømte russiske mirakuløse billeder. Den mirakelskabende original befandt sig i Tikhvinklosteret i flere århundreder indtil 1941, da området blev besat af nazister. Derefter blev den transporteret til Vesteuropa og til sidst fragtet over Atlanterhavet, hvor den nu er placeret i Skt. Peter og Pauls Katedral i Chicago.

Lignende eksemplar: The Andrei Rublev Museum of Early Russian Art in Moscow, no. 946.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russian@bruun-rasmussen.dk

Russisk kunst, 7. december 2020

Vur­dering

300.000 DKK

Hammerslag