911/​364

Bertel Thorvaldsen, værksted (f. København 1770, d. sst. 1844)

Buste af hvid Cararra marmor, Augustus i yngre alder. Uden signatur. 19. årh.s første halvdel. H. 57. B. 30. D. 34.

Proveniens: Givet i gave/honorar af Brygger Carl Jacobsen til sælgers tipoldefar Konferensraad og Chef for Overformynderiet Theodor Ernst Petersen (f. 1826-d. 1908), i 1883 bestyrrelsesformand for Kongens Bryghus.

Busten er d. 27. februar 2004 undersøgt af Thorvaldsens Museum, udtalelse fra daværende direktør medfølger.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK