Bertel Thorvaldsen, værksted (f. København 1770, d. sst. 1844)
Buste af hvid Cararra marmor, Augustus i yngre alder. Uden signatur. 19. årh.s første halvdel. H. 57. B. 30. D. 34.
Proveniens: Givet i gave/honorar af Brygger Carl Jacobsen til sælgers tipoldefar Konferensraad og Chef for Overformynderiet Theodor Ernst Petersen (f. 1826-d. 1908), i 1883 bestyrrelsesformand for Kongens Bryghus.
Busten er d. 27. februar 2004 undersøgt af Thorvaldsens Museum, udtalelse fra daværende direktør medfølger.
Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022