905/​29

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Torvet i Amalfi”. Sign. M. Rørbye Roma 1840. Olie på lærred. 66×89.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier, 1981, nr. M. 162.

Udstillet: Charlottenborg 1842 nr. 38. Kunstforeningen, “Fortegnelse over M. Rørbyes arbejder”, 1905 nr. 106. Charlottenborg, “Udstilling af dansk Kunst fra Italien”, 1909 nr. 320.

Proveniens: Bestilt hos kunstneren af konferentsråd Nicolai Abraham Holten i 1839. Dennes auktion 1851 nr. 45. Her erhvervet af grosserer E. le Maire (1905, 1909). Bruun Rasmussen auktion 380, 1978 nr. 90, afb. s. 33. Dansk privatsamling.

Den berejste Rørbye var to gange i Italien, 1834–37 og igen 1839–41, og dette atelierbilledet fra hans anden Italiensrejse er udført på baggrund af en studie “Parti fra torvet i Amalfi” fra 1835 under hans første Italiensrejse (nr. M. 120 i fortegnelsen). Det maleri blev solgt på Bruun Rasmussen auktion 883 nr. 139 november 2018 til Statens Museum for Kunst for 3.000.000 kr i hammerslag.

Rørbye nævner nærværende maleri og hans arbejde med det flere gange i sin rejsedagbog og i breve hjem fra Rom i perioden, fra han påbegynder maleriet d. 5. november 1839 til han afslutter det 3. april 1840.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

3.000.000–4.000.000 DKK

Hammerslag

2.500.000 DKK