Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Et par armstole af mahogni. Sæde og ryg betrukket med blå mønstret uld. Model JH 513. Formgivet 1960. Udført og mæeket hos snedkermester Johannes Hansen. (2)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 34. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet, 16. sept. - 2. okt. 1960.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, s. 122–123.
Litteratur: “Mobilia” nr. 64, nov. 1960, s. 10–11.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 7–8. 1960, s. 153.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter og smuds. Ene stol med defekter og huller i uld.
Moderne kunst og design, 22. juni 2021
20 bud