2142/​115

H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)

Vinterlandskab med en mand, der trækker en kælk hen ad en tilsneet vej. Sign. H. A. B. Olie på lærred monteret på træ. 20,5×28,5.

Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

23 bud

10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK