2032/​711

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Charlottenborg”. PH 5–4½ loftspendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 31,8. Diam. 46,6.

Litteratur: “Tænd”, afb. s. 243.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Smuds og pletter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 4. august 2020

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

2.200 kr.

24 bud

2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
1.950 kr.
(Autobud) 1.900 kr.
1.850 kr.
(Autobud) 1.800 kr.
1.750 kr.
(Autobud) 1.700 kr.
1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.