899/​33

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

Fra Skagen Sønderstrand med gående i vandkanten. Sign. L. T. 25/7 06. Olie på lærred. 35×55.

Lise Svanholms fortegnelse nr. 687 til 689 registrerer lignende strandpartier med næsten samme mål, dateret 7/7, 14/7 og 30/7. Tuxen må have haft nogle dejlige dage på stranden i det gode vejr i juli måned, hvor 4 strandbilleder er blevet til.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK