2423/552
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Studielampe”. Et par væglampetter af messing med halvkugle formede skærme af opalglas. Model nr. 10630. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Litteratur: “L.P. Nyt”, nr. 35 juli 1944, gengivet og omtalt s. 291.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
913873 |