1445/704
Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)
Lænestol med stel af bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med okkergult mønstret stof. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk, 1940'erne.
Tegn på brug. Stel med ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds og slitage. Enkelt knap mangler.
Moderne kunst og design, 4. november 2014
Vurdering
Hammerslag
19 bud