1445/​704

Viggo Boesen, tilskrevet (f. København 1907, d. 1985)

Lænestol med stel af bøg. Sæde, sider og ryg betrukket med okkergult mønstret stof. Model 107. Udført hos Slagelse Møbelværk, 1940'erne.

Tegn på brug. Stel med ridser og mærker. Betræk med pletter, smuds og slitage. Enkelt knap mangler.

Moderne kunst og design, 4. november 2014

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK

19 bud

(Autobud) 80.000 DKK
80.000 DKK
(Autobud) 55.000 DKK
50.000 DKK
40.000 DKK
(Autobud) 38.000 DKK
38.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
12.000 DKK
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK