1338/513
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-Kogle”. Pendel med lameller af hvidlakeret stål, fatningshus af højglansforkromet optrukket aluminium. Udført hos Louis Poulsen. Kasse med ti elpærer medfølger. Diam. 60. (2)
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Smuds.
Moderne kunst og design, 17. september 2013
Vurdering
Hammerslag