Otto Eduard Pippel (f. Lodz 1878, d. München 1960)
Fra et kirkeinteriør under en gudstjeneste. På blændrammen betegnet Kirche in GP. Gunder[?]. Sign. Otto Pippel. Olie på lærred. 87×72.
Enkelte minimale afskalninger. Behov for rensning og let opstramning.