2248/​134

Skrivetøj af fajance, dekoreret i polykrome farver med krucifiks, helgener og engle i relief, samt kristogram og årstal anno 1662. Antageligt Tyskland. 17. årh.s midte. H. 19. B. 21. D. 18.

Revne. Større og mindre afslag. Glasurafskalninger og krakeleringer. Engel mangler på den ene side. Sand- og blækhus mangler.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. november 2022

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag