2022/​550

Alfred Christensen

Et par lænestole med stel af bøg, betrukket i sæde og ryg med patineret læder. Model 160. Udført og mærket hos Slagelse Møbelværk. 1940'erne. (2)

Litteratur: Produktkatalog 4401, Slagelse Møbelværk, 1944.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere betræk.

Moderne kunst og design, 26. maj 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag