825/​17

Martinus Rørbye (f. Drammen 1803, d. København 1848)

“Den læsende Abate”. Sign. MR Subiaco 1836. Olie på lærred. 39×28.

Thorvaldsens Museums fortegnelse over Martinus Rørbyes malerier nr. 139.

Udstillet: Charlottenborg 1838 nr. 59 med titlen “En ung, catholsk Geistlig”.

Proveniens: ABR auktion 716, 2002, nr. 1153, solgt for 1.200.000 kr.

Dette er den første version af det populære motiv, som Rørbye gentog i alt 4 gange.

Rørbye færdiggjorde sin første studie af den læsende abate under sit andet besøg i Subiaco 1836. Abater var et yndet motiv på Rørbyes tid og blev foruden af Rørbye malt af Ernst Meyer og Albert Küchler. I modsætning til Meyer og Küchler, der ofte skildrede abaterne lettere ironisk, har Rørbye her frembragt en positiv og indlevende skildring af et ungt menneske fordybet i læsning. Karakteristisk for abaterne er hatten og frakken, og Rørbye har i nærværende maleri anvendt abatens bredskyggede hat som et vigtigt led i kompositionen: Sammen med dynens fold og benenes skrå stilling er hatten med til at skabe nogle dynamiske diagonale linjer i kontrast til maleriets dominerende rolige, lodrette forløb fremkaldt af det åbne vindue, de hængende klædestykker, abatens frakke og korset på væggen.

Udvalgt kunst, 28. november 2011

Vur­dering

500.000 DKK

Hammerslag

1.000.000 DKK