1814/​103

Rahel Bodländer (f. Ortelsburg 1863, d. Theresienstadt 1942)

Opstilling med en bog, konsolur, tekop og blomster. Sign. R. Bodländer. Olie på lærred. 59,5×73.

Krakeleringer, afskalninger og behov for rens. Enkelte minimale huller af tegnestift-størrelse.

Ældre malerier og møbler, 2. april 2018

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK