1814/103
Rahel Bodländer (f. Ortelsburg 1863, d. Theresienstadt 1942)
Opstilling med en bog, konsolur, tekop og blomster. Sign. R. Bodländer. Olie på lærred. 59,5×73.
Krakeleringer, afskalninger og behov for rens. Enkelte minimale huller af tegnestift-størrelse.
Ældre malerier og møbler, 2. april 2018
Vurdering
Hammerslag