Dansk maler, 19. årh.s midte
Et par portrætter af Maria Charlotte Kull (f. 1831) og dennes mand. Usignerede. Olie på lærred. Begge måler 23,5×18,5. Indrammet navneklud broderet af Maria Charlotte Kull med alfabetet, hendes navn og året 1841 medfølger. Lysmål 38,5×43,5. (3)
Begge med retoucheringer, krakeleringer og mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Behov for rensning. Navnekluden er lidt gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. marts 2020
12 bud