Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Fiskeren bøder garn en sommerdag foran sit hus, Skagen. Sign. M. A. 1910. Olie på lærred. 52×40.
Udstillet: Arken, “Skagensmalerne - i nyt lys”, 2008 nr. 41 afb. s. 82.
Oplysninger om udstilling tilføjet d. 22.maj.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017