Foto endnu ikke klar
891/​1277

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 20”. Et par hvilestole med stel af matforkromet fjederstål. Sæde, ryg samt løs nakkehynde betrukket med banesyet rødbrunt skind. Formgivet 1968. Udført ca. 1974 hos E. Kold Christensen, stemplet. (2)

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 793/917. Udført til Poul Kjærholms personlige ven ca. 1974.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, ill. og omtalt s. 30–31.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 3. december 2019

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK