Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
Scene fra H. C. Andersens eventyr “Den Grimme Ælling”. Sign. monogram 30. Olie på lærred. 69×85.
Udstillet: Johannes Larsen Museet, “Fynboerne og H. C. Andersen” ,2005.
I 1930, 125-året for H. C. Andersens fødsel malede Johannes Larsen 34 oliebilleder med motiver fra “Den grimme ælling”, der blev ophængt på Fyns Forsamlingshus. Det var et motiv som optog ham og der findes flere malerier, som nærværende maleri, der kredser om dette motiv. I 1945–1947 skabte han en serie på 35 akvareller, der i dag hænger på museet i Kerteminde.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020