2131/769
Niels O. Møller (f. 1920, d. 1982)
Taburet af palisander med rødt flettet uld. Model Model 77A/80A. Tegnet 1963. Udført hos J.L. Møllers Møbelfabrik. 1960'erne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag