2431/808
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber, senere brunlakeret baldakin. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Baldakin senere brunlakeret. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. juli 2024
Vurdering
Hammerslag
24 bud