Sæt på seks danske nybarok stole af egetræ. 19. årh.s slutning. (6).
Stolene er mærket med “KE” for “Kongelig Eiendom” samt “CA” for “Christian” og “Alexandrine”. Det første brandstempel tyder på, at stolene oprindeligt har været i Frederik VIIs (1808–1863) eje, mens udformningen af det andet viser, at stolene senere er blevet indlemmet i prins Christian (1870–1947) og prinsesse Alexandrines (1879–1952) bohave, inden de fik rang af konge og dronning.
Alderstegn. Enkelte mangler. Gammelt betræk, dette med gamle spor efter møl samt med alderstegn.
Ældre malerier og møbler, 20. februar 2017