1523/​683

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Oxford”. Sæt på seks stole med stel af stål, fem-pas drejefod af aluminium. Sæde og ryg betrukket med blå uld. Model 3171. Formgivet 1965. Udført 1978 hos Fritz Hansen, med etiket herfra. (6)

Almindelig brugspatina, herunder stel med ridser og mærker. Senere betræk med pletter samt let smuds. Enkelte dupsko mangler.

Moderne kunst og design, 2. juni 2015

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

14 bud

(Autobud) 8.500 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.000 DKK