2016/​537

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Kinastolen”. Armstol med sortlakeret stel, løs hynde med dybthæftet sort skind. Model 4283. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 1987.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 6, juni 1944, s. 90.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Restaureret og omlakeret.

Moderne kunst og design, 14. april 2020

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK