Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Kinastolen”. Armstol med sortlakeret stel, løs hynde med dybthæftet sort skind. Model 4283. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen i 1987.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 6, juni 1944, s. 90.
Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999, s. 104–105.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Restaureret og omlakeret.
Moderne kunst og design, 14. april 2020