2432/​135

Dobbeltsigneret s/h pressefotografi af den amerikanske skuespiller Jack Nicholson (f. 1937) og den tjekkisk-amerikanske instruktør Milos Forman (1932–2018), fotograferet i København i marts 1976, afbildet i selskab med de danske skuespillere Morten Grunwald (1934–2018) og Ove Sprogøe (1919–2004). Bagsiden betegnet '3–264'. 24×18. Uindrammet.

Proveniens: Dansk ansat hos filmselskabet United Artists. Modtaget af denne i i København i marts 1976 i forbindelse med lanceringen af filmen 'Gøgereden'. Indtil i dag i modtagerens familie.

Nærværende fotografi bærer den amerikanske skuespiller Jack Nicholson og den tjekkisk-amerikanske instruktør Milos Formans autentiske signaturer. Bruun Rasmussen indestår for ægtheden. Almindelige håndteringstegn. Ellers intet at bemærke.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

17 bud

3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.250 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK