2149/​892

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 192”. Sofabord af eg med ilagte blå og brune kakler i nuancer. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. H. 62. B. 73. L. 136.

Litteratur: Getama katalog over Wegner Insitutionsmøbler ca. 1972.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 7. december 2021

Kategori
Vur­dering

3.000 DKK

Solgt

Hammerslag

2.600 DKK  

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
1.500 DKK