Vævespjæld af udskåret og bemalet træ, prydet med initialer og årstal 1829, varmebækken af messing og kobber med skaft af jern og træ samt to strygejern af malm med håndtag af træ, begge nålepunslede med blomster, den ene med initialer og årstal anno 1860 samt stempel. 19. årh. Vævespjæld H. 43,5. B. 32,5. Varmebækken L. 86. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 26. september 2013
17 bud