1946/523
Christine Swane (f. Kerteminde 1876, d. Farum 1960)
Tomatplanter. Sign. CSw 1945 samt på bagsiden. Olie på lærred. 60×78.
Udstillet: Kunstforeningen København 1957, kat. 56.
Lærredet bølger let i øverste venstre hjørne.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag
13 bud