Mokkaservice af sterlingsølv med hamret overflade. Bestående af mokkakande, flødekande og sukkerskål. Mokkakandens hank af træ. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1938. Formgivet 1930. Samlet vægt 620 gr. H. 6,6–17. (3)
Einar Olsen begyndte sin karriere som korpussmed hos Georg Jensens Sølvsmedje. I 1930 blev han ansat hos Hans Hansens Sølvsmedje, hvor han blev læremester for Karl Gustav Hansen, og også leverede en del egne tegninger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrand på alle tre dele med indgravering: “27–5-1941”.
Moderne kunst og design, 21. november 2017
17 bud