1335/​518

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

“Den spanske stol”. Et par armstole af eg, sæde og ryg med cognacfarvet patineret kernelæder. Model 2226. Designet 1958. Udført hos Fredericia Stolefabrik. (2)

“Den spanske stol” blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 19. sept.-5. okt. 1958 i Snedkermester Erhard Rasmussens stand under temaet: “Møbler til et landhus”.

Den Spanske Stol 2226 er Børge Mogensens mesterlige fortolkning af en traditionel stoletype, som man støder på over alt i de gamle islamiske kulturområder - fra Andalusien til det nordlige Indien. Inspirationen fandt Børge Mogensen på en rejse til Spanien i 1958. Han moderniserede formen, fjernede de kunstfærdige udskæringer og bibeholdt det væsentlige. De brede armlæn, der både giver stolen karakter og fungerer som praktisk afsætningsplads for kop eller glas. Kombinationen af eg og kernelæder giver en stærk og rustik karakter. Reference Fredericia Furniture.

Litteratur: Grete Jalk (Red.), “Dansk Møbelkunst gennem 40 år”, bd 4, s. 66–69.

Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, s. 136–37.

Frederik Sieck, “Dansk Møbelkunst”, s. 177.

Mindre alders- og brugsslitage. Små krakeleringer i sæde ved kanterne.

Moderne kunst og design, 27. august 2013

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.500 DKK
(Autobud) 13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK