C. F. Aagaard (f. Odense 1833, d. København 1895)
Landskabsparti med udsigt over en bjergsø ved nattetide. Usigneret. Olie på lærred. 27×35.
Lærred buler udad og bør strammes op. Retoucheringer. Enkelte minimale krakeleringer samt mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 29. januar 2018