Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)
Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 2/10 på bagsiden. Akryl på bly monteret på træ. 40×30.
Udført i en edition på 10 håndmalede eksemplarer.
Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København. Produceret i forbindelse med Günthers Förgs ophold i galleriets atelierhus i Vejby, sommeren 2001. Proveniens: Privatsamling, København. Erhvervet fra ovenstående.
Værket er registreret i Günther Förgs arkiv som nr. WVF.01.B.0660. Vi takker Hr. Michael Neff fra The Estate of Günther Förg for de oplysninger om værkerne, han venligst har stillet til rådighed.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020