2124/​7506

Michael Kviumm.fl. (f. Horsens 1955)

Christian Lemmerzm.fl. (f. Karlsruhe 1959)

“Hu-Hej Vilde dyr!”, 1999. Verdens største kogebog. Portfolio med 12 litografier udført af: Michael Kvium, Christian Lemmerz, Peter Bonde, Erik A. Frandsen, Lars Nørgård, Franco Turci. Alle blade sign. HC 6/10. Udgivet af Søren Wedderkopp, Claus Christensen og Edition Copenhagen. Trykt hos Edition Copenhagen. Kolofonen sign. af alle kunstnerne. Produceret af Fine Art Productions i samarbejde med Forlaget Rhodos for Galerie Edition Copenhagen. Bladstørrelser ca. 76×54. (12)

Litteratur: “Michael Kvium-Det Trykgrafiske Værk 1979–2006”, København, 2006, nr. EC 108.

Ved eftersyn spørg efter den i moderne afdeling.

Litografierne er i original god stand, dog har en af bogens første sider en fold.

Samtidskunst, 15. juni 2021

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK

20.000 DKK