2416/714
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Gulvvase af lertøj dekoreret med hornglaserede bladmønstre i brunt og sort på lysegul bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler, stemplet Danmark. H. 43,5. Diam. maks. 29.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Hele munding med reparation, samt mindre reparationer på sider. Nogle afslag på fodrand. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 16. april 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud