2249/​721

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“RY 8, RY 15, RY 18”. Reol af eg med sokkel af teak. Skab af eg med sokkel og låger af teak, beslag af messing. Sekretær af eg med klap af teak, indvendig med hylder, løs bakke og lampe af messing. Udført hos Ry Møbler. H. 180. B. 200. D. 33,5/49. (3)

Købt af nuværende ejers forældre den 19. marts 1956, hos Ønskemøbler Aarhus. Kopi af originalfaktura er vedhæftet fotos.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022

Kategori
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Solgt

Hammerslag

5.500 DKK  

5 bud

Tidspunkt Byder Bud
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK