Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“RY 8, RY 15, RY 18”. Reol af eg med sokkel af teak. Skab af eg med sokkel og låger af teak, beslag af messing. Sekretær af eg med klap af teak, indvendig med hylder, løs bakke og lampe af messing. Udført hos Ry Møbler. H. 180. B. 200. D. 33,5/49. (3)
Købt af nuværende ejers forældre den 19. marts 1956, hos Ønskemøbler Aarhus. Kopi af originalfaktura er vedhæftet fotos.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||