Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)
“Miniature Figure IV”, 1978. Stemplet C 776, 14/30. Patinated bronze med blankpolerede ansigter. H. 8. H. inkl. marmorsokkel 18.
Litteratur: Farr & Chadwick nr. 776. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier, skulpturer og foto, 6. juni 2018