1947/376
Et par kandelabre af bronze, hver med fire svungne og én lige lysarm, rigt behængt med støbte, orangefarvede prismer. 19.-20. årh. H. 57. (2)
En lysetyl med hul. En lysarm med defekt gevind, en let bøjet lige lysarm. Mindre støberevner. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019
Vurdering
Hammerslag